#Logowanie Rejestracja
Poll note
   

Ankieta: Czy miejsca parkingowe powinny mieć możliwość zabudowy?
Tak, powinna być możliwość zabudowy
Nie, niech miejsca w garażu zostaną odkryte

Czy uważacie że miejsca parkingowe powinny mieć możliwość zabudowy?


29-08-2013, 14:36 #1
adam84 Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:35 Liczba wątków:12 Dołączył:29-08-2013 Reputacja: 0
Cześć,

Ponieważ nie została jeszcze ustanowiona WM nie jest jeszcze jasne czy miejsca parkingowe w garażu podziemnym będzie można zabudowywać czy też nie.

Jak uważacie? Czy powinna istnieć możliwość ich zabudowy?

W budynku niestety nie ma komórek lokatorskich.
Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2013, 14:38 przez adam84.

kacper Pokaż post
29-08-2013, 17:28 #2
kacper Unregistered
 
Komórki lokatorskie będą w bloku obok, może tam uda się coś zakupić Oczko

Jeśli chodzi o zabudowy miejsc garażowych, to handlowiec już proponując mi miejsca garażowe radził wybierać te, które będzie łatwo zabudować.

29-08-2013, 21:03 #3
adam84 Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:35 Liczba wątków:12 Dołączył:29-08-2013 Reputacja: 0
Tez słyszałem że komórki mają być w bloku obok, jednak to zapewne będzie dopiero na przełomie 2015/2016 i mimo wszystko nie będzie to w tym samym budynku. Dobrze byłoby, gdyby deweloper zdecydował się na poświęcenie np. jednego niesprzedanego miejsca parkingowego na 6 komórek lokatorskich. Na pewno znaleźliby się chętni. Rower też gdzieś trzeba trzymać...

kacper Pokaż post
29-08-2013, 21:47 #4
kacper Unregistered
 
Na stronie dewelopera już się pojawiła informacja, że w ofercie mają komórki lokatorskie, możliwe, że już w bloku E takowe będą, czyli pod koniec przyszłego roku.

05-09-2013, 00:37 #5
arsen Użytkownik
***
Status: Offline Liczba postów:97 Liczba wątków:7 Dołączył:26-08-2013 Reputacja: 8
Według art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, np. piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Żeby odpowiedzieć na pytanie zadane przez Adama czy miejsce postojowe znajdujące się w garażu danego budynku może być uznane za pomieszczenie przynależne do lokalu, w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali trzeba by sięgnąć chyba do orzecznictwa. A tu niestety pojawia się problem, bo nie ma jednolitej linii orzeczniczej sądów wieczystoksięgowych.

Ale zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03 (OSP 2005, Nr 5, poz. 61), miejsce postojowe znajdujące się w garażu wielostanowiskowym, należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość i nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Ponieważ miejsce postojowe nie zostało wymienione w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w związku z tym nie jest ono pomieszczeniem przynależnym (takim jak komórka lokatorska).

Poza tym trzeba mieć na uwadze, że możliwość zapewnienia właścicielom lokali trwałego prawa do korzystania z miejsca postojowego może nastąpić na podstawie ustanowienia na ich rzecz odrębnej własności oraz poprzez zawarcie umowy określającej sposób korzystania z miejsca postojowego. Tak więc gdyby ustanowić księgę wieczystą dla miejsca postojowego to wiadomo, że nie będzie tam zapisu o tym, że jest to jednak w wyniku zabudowy komórka lokatorska.

Więc biorąc pod uwagę aspekt prawny nie wydaje mi się aby można było sobie zabudować miejsce na komórkę. Poza tym trzeba też mieć na uwadze kwestię podatku od nieruchomości, powstaje wątpliwość według jakiej stawki należy wyliczyć podatek. Także jeśli nie zostanie wyodrębniona własność na takim miejscu to niestety możesz się narazić na problemy ze wspólnotą i zarządcą nieruchomości.

Ewentualna zabudowa jeśli mnie pamięć nie myli nie wymaga pozwolenia na budowę. Na koniec jeszcze jedna uwaga takim same problemy co z zabudową na komórkę będą w przypadku montażu na miejscu postojowym mebli czy schowków parkingowych.

22-12-2013, 20:53 #6
ICE Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:11 Liczba wątków:1 Dołączył:17-12-2013 Reputacja: 0
Odgrzewam temat, czy są jakieś info co do zabudowania miejsc parkingowych? Ewentualnie cen komórek i ich powierzchni w budynku obok?

25-12-2013, 22:07 #7
Sebiszon_E_K5_25 Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:6 Liczba wątków:1 Dołączył:19-11-2013 Reputacja: 0
Witam, rozmawiając z deweloperem w biurze poruszyłem temat komórek lokatorskich i ich ewentualnego zakupu. Dowiedziałem się, że komórki mogą kupić tylko ludzie z konkretnej klatki w której wystepują a zarazem nie mogą komórki kupić ludzie z zewnątrz.

19-02-2014, 22:31 #8
mani Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:46 Liczba wątków:4 Dołączył:17-01-2014 Reputacja: 1
Nie mamy możliwości zakupienia komórek w sąsiednim bloku. U nas ich nie ma i nie będzie - jedyna opcja to zabudować miejsca parkingowe albo trzymać opony zimowe na balkonach Oczko - masakra... nie widzę tego jakoś....

20-02-2014, 09:16 #9
mateusz Nowy
**
Status: Offline Liczba postów:45 Liczba wątków:6 Dołączył:20-12-2013 Reputacja: 1
Szczerze mówiąc pewnie zabudowa miejsc parkingowych tez nie wchodzi w grę (dostęp do rur, zabezpieczenia przeciwpożarowe, odpowiednia wentylacja itp itd deweloper/zarządca pewnie sobie jakiś powód znajdzie Język), więc zostaje balkon...

24-11-2014, 15:08 #10
noshutdown 2CC
***
Status: Offline Liczba postów:178 Liczba wątków:4 Dołączył:06-03-2014 Reputacja: 7
Jeżeli nie można zabudowac miejsca parkingowego to czuje się z deczka oszukany :/ przy zakupie udzielono mi informacji ze nie bedzie najmniejszego z tym problemu jeżeli zachowa się standardy. W innym przypadku straż pożardna może się doczepić. Chodz tutaj o to że nie można tam budować ścian od podłogi do sufitu musi być przestrzeń otwarta 30cm ? jeżeli się nie mylę od sufitu do zabudowy. Ktoś może sprowstować/dodać coś od siebie ? Uśmiech Już miałem plan na tanie zabudowanie mojego miejsca a tu czytam i boje się że będa problemy :/






Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości